“देशकै नमुना बन्दै डाेल्पाकाे जगदुल्ला गाउँपालिका “

संविधान जारी भएपछि मुलुक संघीयतामा गयो । स्थानीय निकायले जनप्रतिनिधि पाएको पनि साढे दुई वर्ष भन्दा बढी भइसकेको छ । ति जनप्रतिनिधिहरुबाट जनताले थुप्रै आशा र भरोसा गरेका थिए । सरकारले सिंहदरबारको अधिकार गाउँगाउँसम्म पुगेको नारा पनि लगाएको छ तर के सरकारले भने झै सिंहदरबारको अधिकार गाउँगाउँमा पुगेको छ त ? के गरिरहेको छ त विटक जिल्लाका स्थानीय सरकारहरु ? यस्तै प्रश्नको जवाफ खोज्न पत्रकार रुपक कुलालले डोल्पाको जगदुल्ला गाउँपालिकाका अध्यक्ष नारासिं रोकायासँग गरेको कुराकानी संक्षिप्तमा ।

 • तपाई स्थानीय तहको जनप्रतिनिधि भैसकेपछि आफैंलाई गर्भ गर्न लायक वा भनौँ सबैले प्रशंसा गर्ने गरी कुनै काम गर्नु भएको छ ?

हजुर धन्यवाद तपाईले शुरुमै गम्भीर विषय उठान गर्नुभो । सर्व प्रथम त म जगदुल्ला गाउँपालिकाको अध्यक्ष भैसकेपछि थुप्रै कामहरु भएका छन् । तपाई जानु भयो भने देख्न सक्नुहुन्छ । जहाँसम्म तपाईले गर्भ गर्न लायक काम भन्नु भो त्यसमा म के भन्न चाहन्छु भने हरेक जनप्रतिनिधिले आफ्नो स्थानीय तहको विकास गर्नु कर्तव्य हो । मेरो जनप्रतिनिधि हुनु भन्दा पहिला र अहिले पनि दुई वटा मुख्य उद्देश्य छन् । एउटा गाउँपालिकालाई छुवाछुतमुक्त बनाउने र अर्को महिला सशक्तिकरण ।

 • छुवाछुत अन्त्य र महिला सशक्तिकरणको लागि के के काम गर्नु भएको छ त ?

छुवाछुत अन्यका लागि गाउँपालिकाभित्र विभिन्न अभियान,कार्यक्रम र विचार गोष्ठी सञ्चालन भएका छन् । छुवाछुत हटाउनलागि आफैँ गाउँ, टोलदेखि घरघरसम्म पुगे । जहाँ मुख्य कारण भनेको गरिबी देखियो । छुवाछुत अन्त्यकै लागि गाउँको नामै परिवर्तन गरिएको छ । तपाईले बुझ्दा पनि थाहा पाउनु हुन्छ । हामीले लोहारबाडालाई गैरीगाउँ,सार्किटोलको नाम हटाएर महारुद्र राखेका छौं । यस्तै शिक्षा क्षेत्र भित्रको विभेद अन्य र दलित समुदायलाई शिक्षित बनाउने उद्देश्य अनुसार छात्राबास निर्माण गरिएको छ । गरिबीकै कारण दलित समुदायका बालबालिका शिक्षाको पहुँचबाट बन्चित नहुन भनेर छात्राबास निर्माण ग¥यौ । निर्माणमा लागि १ करोड ६५ लाख व्यवस्थापन ३० लाख विनियोजन गरिएकाे छ । हाल १ सय ५० दलित समुदायका विद्यार्थी लाभान्वित भएका छन् । यस्तै महिला सशक्तिकरणका लागि पनि शिक्षा,स्वास्थ्य,आयआर्जन  लगायतका क्षेत्रदेखि सीपमुलक तालिम दिने काम अगाडि बढाइएको छ ।

 • विकट हिमाली जिल्लाकै विकट गाउँपालिकाको नेतृत्व गरिराख्नु भएको छ । काम गर्न कत्तिको सहज छ ? चुनावी बाचा पूरा गर्न सक्नुभएको छ ?

वास्तवमा विकटका स्थानीय तहहरुलाई काम गर्न त्यति सहज त छैन । तर तपाईले भनेजस्तो चुनावी घोषणा पत्र अथवा भनौ चुनावमा जनतालाई गरेको बाचा अनुसार यहाँको भुगोल सुहाँउदो र माटो सुहाँउदो काम मैले सकेजत्ति गरिरहेको छु । चुनावी घोषणा पत्रमा हाम्रो पहिलो प्राथमिकता भनेको सडक,विद्युत,सञ्चार खानेपाली लगायतका विषय थिए । सोही अनुसारनै काम भइरहेको छ ।

 • जस्तो यहाँले भन्नु भयो पहिलो प्राथमिकता भनेको सडक , विकासको मुल आधारनै सडकलाई मानिन्छ । के तपाईका गाउँपालिकाका प्रत्येक वडासम्म सडक पुगेको छ त ?

तपाईलाई भन्नु पर्दा अहिले मेरो जगदुल्ला गाउँपालिकामा प्रत्येक वडा र प्रत्येक बस्तीमा ट्रयाक ओपन भइसकेको छ । केही संघीय सरकार, प्रदेश र गाउँपालिकाकै लगानी सडक सञ्जालमा जोड्ने काम भएका छन् । पहिलो आर्थिक वर्ष २०७४÷७५ मा गाउँपालिकाको पहिलो प्राथमिकता भनेको प्रत्येक बस्तीमा सडक सञ्जाल जोड्ने उद्देश्य थियो । सोही अनुसार तपाईले हेर्नुभयो भने पनि देख्न सक्नुहुन्छ । सडकमै बढी बजेट केन्द्रित गरेर पहिलो आर्थिक वर्षमै बस्ती बस्तीमा हामीले कच्ची सडक पु¥याएका छौं । प्रत्येक बस्तीमा ट्याक्टर र मोटर साइकल गुड्ने सडक निर्माण गर्न हामी सफल भएका छौं । हिमपात र पानी पर्ने समय बाहेक अन्य समयमा सवारी साधन चलिरहेका छन् । अब सबै किसिमका सवारी साधन आवत आवत गर्ने गरी मास्टर प्लान तयार भैसकेको छ । केही वर्षमै हामी सफल हुनेछौं ।

 • तपाईकै गाउँपालिका अन्तर्गतको त्रिपुरा मा.वि कर्णाली प्रदेशकै उत्कृष्ट सामुदायिक विद्यालयमा पनि पर्न सफल भएको थियो । विकटका जिल्लाहरुमा मुख्य त शिक्षामा धेरै समस्या देखिन्छन् शिक्षक नहुनेदेखि पाठ्यपुस्तकको ढुवानीमा समस्या छ कसरी व्यवस्थापन गरिराख्नु भएको छ ?

तपाईले भने जस्तै जगदुल्ला गाउँपालिका अन्तर्गतको त्रिपुरा मा.वि एसईईको परीक्षामा जिल्लाकै उत्कृष्ट नतिजा ल्याउनसका साथै कर्णाली प्रदेशकै उत्कृष्ट सामुदायिक विद्यालयमा पर्न सफल भयो । यसमा हामी गर्भ नै गछौं । तर तपाईले भनेजस्तो शिक्षक नबस्ने, दरबन्दी लगायतका समस्याको विकराल रुप थियो । यहि समस्यालाई समाधान गर्न हामीले शिक्षकहरुसँग व्यापक छलफल चलायौं । हाल गाउँपालिकाले त्यस्ता समस्याको समाधानका लागि शिक्षकलाई उचित भत्ताको व्यवस्था गरेर ट्युसन कलासहरु पनि सञ्चालन गरिरहेको छौं । आर्थिक अभावका कारण विद्यालय छोड्ने विद्यार्थीहरुको समस्या समाधानका लागि हाम्रो पहल जारी छ ।

 • कृषि क्षेत्रका लागि गाउँपालिकाले कस्तो काम गरिरहेको छ ? किसानहरुलाई आत्मनिर्भर बनाउन कस्ता पहलहरु भएका छन् त ?

  तपाईले भने जस्तो किसानलाई आत्मनिर्भर बनाउने सवालमा हामीले एक घर एक व्यवसाय नीति अघि सारेका छौं । एक घर एक व्यवसायको कार्यविधि निर्माण गरेर कार्यक्रम अघि बढाइएको छ । कार्यक्रमलाई कृषि,पशुपालन र अन्य व्यवसाय भनेर विभाजन गरेरै अगाडि बढाएका छौं । प्रत्येकको घरमा गएर किसानले जुन व्यवसाय गर्न चाहन्छ सोही अनुसार कृषकको समूह बनाउने,पशु व्यवसाय गर्नेलाई पनि समूह बनाएर र अन्यको समिति बनाएर कामहरु भइरहेका छन् । कृषि क्षेत्रको सुधारका लागि गाउँपालिकाको आर्थिक वर्ष २०७५÷७६को बजेटमा कुल बजेटको ६० प्रतिशत बजेट विनियोजन गरेका थियौं । कृषि क्रान्ति गर्ने हाम्रो लक्ष्य छ ।

 • विकटमा जिल्लामा स्वास्थ्य उपचारको अवस्था पनि निकै जोखिम छ । तपाईको गाउँपालिकामा के छ जनताले आधारभुत स्वास्थ्य सेवा पाउन सकेका छन् त ?

हामी निर्वाचित हुनुभन्दा पहिला निकै समस्याहरु थिए ,जब हामी निर्वाचित भएर आयौं अनि हामीहरुले स्वास्थ्य कर्मीहरुसँग छलफल गरेर आधारभूत सामानहरु गाउँपालिकाकै बजेटबाट व्यवस्थापन गर्ने कामहरु भए । अझैं सुधार गर्नु पर्ने थुप्रै कामहरु छन् गाउँपालिकाले गम्भीरताका साथ लागिरहेको छ । अहिले भन्नु पर्दा आभारभूत स्वास्थ्य सेवामा कुनै समस्या छैन ।

 • गाउँपालिकाभित्र सञ्चार र विद्युतको अवस्था के छ ?

सञ्चारको कुरा गर्दा पहिले १ मात्र टावर थियो । गाउँपालिकाको पहलमा टु जी चल्ने इन्टरनेटको व्यवस्था गरेका छौं । कर्णाली प्रदेशका सांसद वीर वहादुर शाहिकाे पहलमा २ वटा टावर निर्माणको क्रममै छन् निर्माण भए सञ्चारको समस्याबाट पीडित हुनुपर्ने छैन । यस्तै विद्युतको कुरा गर्नुहुन्छ भने आधारभूत आवश्यकता परिपूर्ति गर्ने खालको मात्र छ । विद्युतको समस्या समाधानका लागि गाउँपालिकाले पहिलो आर्थिक वर्षमै ५० लाख विनियोजन गरेर ८ वर्षसम्म अलपत्र परेको पावर हाउस जिम्मा लिएर सम्पूर्ण सामानको मर्मत गरेर सञ्चालनको तयारी छ । अझ भनौ २१ किलोवाटको विद्युत निकाल्ने काम शुरु भएको छ ।

 • अहिले स्थानीय तहहरु कर उठाउने नाममा, विदेश भ्रमणदेखि भ्रष्टाचारको नाममा निकै चर्चामा आएका छन् । तपाईको गाउँपालिकामा चाहिँ कर उठाउने देखि सुशासनको अवस्था के छ ?

यो करको कुरा गर्नु भो यसमा हामीले करको दायरा त निर्माण गरेका छौं । तर समस्या के छ भने हामीले कुनै पनि शिर्षकमा कर लिन सकेका पनि छैनौं र लिएका पनि छैनौं । सुशासनको विषयमा हामी निकै गम्भीर छौं । कसैले प्रश्न गर्ने ठाउँ नै नराख्ने गरी हामी काम गर्न लागिरहेका छौं ।

 • विकटकाे स्थानीय तह भएर पनि यति धेरै काम गर्नु भएछ,काम गर्नका लागि केके चाहिने रैछ त ?

वास्तवमा काम गर्नकाे लागि त सबैभन्दा पहिलाे कुरा इच्छाशक्ति चाहिन्छ । इच्छाशक्ति भए जस्ताेसुकै काम पनि गर्न सकिन्छ तपाइ विकट हाेस् या सुगम । अर्काे भनेकाे भिजन चाहिन्छ भिजन विना काम गर्न सकिन्न,हामिले भिजन बनाएर काम गरेका छाैँ ।

 

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

भर्खरै

रोकिएन बलात्कारःदैनिक ७ बलात्कारका हुने गरेकाे तथ्य सार्वजनिक !

रुपक यात्री,काठमाडाैँ महात्तरीको बर्दिबासमा ६ वर्षीया बालिकाको बलात्कारपछि हत्या भएपछि आन्दोलन चर्कदै गएको छ । त्यसोत नेपालमा हेरक वर्ष बलात्कारका घटना बढिरहेका छन् भने चालु...

बिमा समिति र कम्पनीले कोरोना बिमासम्बन्धी निर्देशन पालना नगरेकाे भन्दैःअर्थ मन्त्रालय आक्रामक बन्दै, तीन दिनभित्र कोरोना बिमा दाबी भुक्तानी गर्न पुनः निर्देशन

नयाँ पत्रिका, गत १८ कात्तिकमा सात दिनभित्र कोरोना बिमाको दाबी भुक्तानी कार्यान्वयन गर्न दिएको निर्देशन बिमा समिति र कम्पनीहरूले पालना नगरेपछि अर्थ मन्त्रालयले तत्काल भुक्तानी...

रामचन्द्र पौडेलले भनेःकेपी ओली हत्या मुद्दामा जेल परेका हुन्, मजस्तो लोकतन्त्रका लागि होइन

रासस,प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलले प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली लोकतन्त्रका लागि नभई व्यक्ति हत्या मुद्दामा १४ वर्ष जेल बसेको बताएका...

मंसिर २२ मा नायिका श्वेता खड्का काे सँग गर्दैछिन् बिहे ?

काठमाडाैँ,नायिका श्वेता खड्का बैबाहिक जीवनमा बाँधिने भएकी छिन् । श्वेताले मंसिर २२ गते बिहे गर्ने पक्का भएको छ । बिहेका लागि निम्तो कार्ड समेत...
- Advertisement -

यो पनि पढौँ

- Advertisement -