आखिर किन बनेन ३ वर्षसम्म पनि रूपगाढकाे पुल ? ठेकेदारलाइ कारबाहि गर्ने नगर प्रमुखकाे चेतावनी !

रूपक यात्री,डाेल्पा

याे खाेलाकाे नाम हाे रूपगाड । रूपगाड खाेलामाथि दुइ वटा पुल छन्,एक काठेपुल छ,सबैले प्रयाेग गर्ने,अर्काे वर्षाै देखि बन्दै गरेकाे पक्कि पुल छ । याे बाटाे भएर हिड्ने धेरै सर्वसाधरणलाइ लाग्छ पुल बन्दै छ,अव त पक्कि पुलमा हिड्न पाइने भयाे । तर वास्तविकता बुज्नेले भने वर्षाै देखि आधा बन्दै गरेकाे पुल मात्र देखेका छन् । ३ वर्षसम्म पुलकाे आदि ढलान भएकाे छ,फलामका सरीया तेर्स्याइएकाे छ,काम ठप्प छ ।

याे पुल बन्न लागेकाे स्थान डाेल्पा जिल्लाकाे ठुलीभेरी नगरपालिकाकाे केन्द्र जुफाल नजिकै पर्छ ।  याे बाटाे भएर हिड्ने सर्वसाधरण देखि सबैलाइ लाग्ने गर्छ आखिर याे पुल किन बनेन ? सर्वसाधरण भन्छन् ठेकेदारकाे मनपरि छ,जे गरे पनि हुन्छ । भन्ने केहि कुरा छन्,आक्राेस छ तर भन्ने ठाउँ छैन  आक्राेस पाेख्ने त कसलाइ पाेख्ने ? तर याे पुलकाे वास्तविकता अर्कै छ ।

आखिर किन बनेन ३ वर्षसम्म पनि याे पुल ?

इमान्दार खवरलाइ प्राप्त डकुमेन्टलाइ आधार मान्ने हाे भने रूपगाड खाेलामा आरसीसी ढलान सहितकाे पक्कि पुलकाे ठेक्का वि.स २०७४ सालमा याे पुलकाे ठेक्का भ्याट सहित करिव ३ कराेडमा  जिल्ला प्राविधिक कार्यालय मार्फत खुलेकाे थियाे । उक्त पुल निर्माणकाे जिम्मा मृत सञ्जिवनी निमार्ण कम्पनिले पायाे । त्यसपछि सञ्जिवनी कम्पनिका डाेल्पा प्रतिनिधि हिम बुढाले काम शुरू गरे । तर काम शुरू हुनासाथ मुआब्जाकाे बिवाद भयाे । हिम बुढाका बिजनेश पाट्नर ओम राेका तरालीले काम गराइ रहेका थिए । ठेकेदार तरालीका अनुसार हामिले काम २०७४ असार १ गते देखि काम शुरू गरेका थियाैँ तर निर्माणकाे शुरूमै मुआब्जा विवाद भयाे । बर्खा याममा निर्माण सामग्रीकाे पनि अभाव र बर्खायाममा खाेला बढेकाले काम राेकिएकाे तराली बताउँछन् । काममा विभिन्न बाधा आएपछि उनले काम बिचैमा छाेडेकाे दावी गर्छन् । त्यसपछि हिम बुढाले नै काम गरे । तर पुल निर्माणले पूर्णता पाउँन सकेन ।

बैना लगेर ठेकेदारले काम गरेनन्ःशेरबहादुर बुढा,प्रमुख जिल्ला समन्वय समिति डाेल्पा

जिल्ला समन्वय समिति डाेल्पाका प्रमुख शेरबहादुर बुढा रूपगाडकाे पुल निर्माणकाे लागि धेरै चासाे पहल भएकाे दावी गर्नछन् । रूपगाडकाे माेटरेबल पुल निर्माणकाे डिजाइन सर्भे देखि ठेकेदारले पेस्की रकम लिएकाे पनि बुढा बताउँछन् । पुल बन्नुकाे मुख्य कारण जिल्ला प्राविधिक कार्यालय हट्नु भएकाे बुढाकाे दावी छ । उक्त कार्यालय मार्फत भएकाे काम कार्यालय नै हटेपछि अलपत्र परेकाे उनकाे बुझाइ छ । मुलुक संघियतामा गएर प्रदेशहरू बनेपछि मुलुकभर जिल्ला प्राविधिक कार्यलय हटाइएकाे थियाे ।

प्राविधिक कार्यालय हटेकाे निहुमा पन्छिन खाेज्दैछन् ठेकेदार

 रूपगाडकाे पुल निर्माणकाे जिम्मा पाएकाे, मृत सञ्जिवनी निमार्ण कम्पनिका डाेल्पा प्रतिनिधि ठेकेदार हिम बुढा भने जिल्ला प्राविधिक कार्यालय हटेपछि काम अलपत्र परेकाे बताउँछन् । कार्यालय हटेपछि काम भएकाे छ तर  कतिकाे काम भयाे भन्ने थाहाँ पाउन समेत मुस्किल परेकाे दावी गर्छन् । काम अनुसारकाे पैसा आफुले पाएकाे तर कति पैसा लिएकाे भन्ने एकिन नभएकाे उनि बताउँछन् । ठेकेदार हिम बुढाका अनुसार मुआब्जा लगाएतका सम्पूर्ण काम सम्पन्न भइसकेका छन् । अव प्रदेश सरकारले भाैतिक पूर्वाधार मन्त्रालय मार्फत बजेट ओएपछि र जिल्लामा पूर्वाधार विकास कार्यालय पनि आएकाेले काम चाँडै शुरू भएर पुल निर्माण चाँडै हुने उनकाे दावी छ ।

पूर्वाधार विकार कार्यलय डाेल्पाका प्रमुख याेगेन्द्र धरलाका अनुसार उक्त पुल निर्माणकाे फाइल समन्वयबाट आएकाे छैन । फाइल हस्तान्तरण भएपछि काम अगाडि बढ्ने उनकाे दावी छ ।

ठेकेदारलाइ कानुनी कारबाहि गर्ने नगर प्रमुखकाे चेतावनी

रूपगाड पुलकाे विषयलाइ लिएर ठुलीभेरी नगरपालिकाकाे केन्द्र जुफालमा पनि  चर्चा परिचर्चा हुने गरेकाे छ । नगर प्रमुख  गणेश शाहिका अनुसार काम वर्षाैँ देखि अलपत्र परेकाे र जनताले सास्ती खेप्नु परेकाे भन्दै ठेक्वा लगाउने र ठेक्का लिएर काम नगर्ने दुवै विरूद्द नगर कानुनी कारबाहिकाे बाटाे राेज्न बाध्य हुने चेतावनी दिए । तर नगरले पनि पुल निर्माण त गर्नसक्थ्याे किन गर्न सकेन ? भन्ने प्रश्नमा मेयर शाहिले नेपाल सरककार मार्फत कुनै एक कार्यालय मार्फत भएका काम हामिले गर्दा दाेहाेराे याेजना हाल्न नमिल्ने भएकाले पुल निर्माण गर्न नसकिएकाे बताउँछन् । काठेपुल बनाएरै भएपनि काम चलाउ बनाएकाे तर पक्कि पुलमा दाेहाेराे याेजना हुने भएकाले नगरले केहि गर्न नसकेकाे दावी गर्छन् । प्रदेश र केन्द्र सरकारसँग पटक पटक पहल गर्दा पनि सुनुवाइ नभएकाे मेयर शाहिकाे गुनासाे छ । आगामि दिनमा पनि पहल जारी राख्ने मेयर शाहिले बताए ।

डाेल्पाली जनता भने कहिले पुल बन्ना र ढुक्कले खाेला तर्न पाइएला भन्ने आशामा बसेका छन् ।

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

भर्खरै

क्रिकेटर सन्दीप लामिछानेलाई कोरोना संक्रमण

काठमाडाैँ,क्रिकेटर सन्दीप लामिछानेलाई कोरोना संक्रमण पुष्टी भएको छ। शनिबार बिहान सन्दीपले आफूलाई कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको जानकारी दिएका हुन्। सामाजिक सञ्जाल मार्फत् उनले यो...

रुकुम पश्चिममा जन्ती बोकेको जीप दुर्घटना, ४ जनाको मृत्यु

रुकुम पश्चिम,जन्ती बोकेको जीप कच्ची सडकमा दुर्घटना हुँदा रुकुम पश्चिम आठबीसकोट नगरपालिका–७ पोखरामा चार जनाको मृत्यु भएको छ। आठबीसकोट–२ घारीखोलाबाट जन्ती लिएर आठबीसकोट–८ दाँजेतर्फ जाँदै...

सोती घटनाका अभियुक्तलाइ १ लाख धरौटीमा छोड्न अदालतकाे आदेश

रुकुम पश्चिम,उच्च अदालत सुर्खेतले रुकुम पश्चिमको चौरजहारी नगरपालिका–८ सोतीमा नवराज विकसहित छ जनाको ज्यान जाने गरी भएको घटनाका अभियुक्तमध्येका पाँच जनासँग जनही रु एक÷एक...

१ करोडमा नागढुंगा-कलंकी सडकखण्डमा सिसी क्यामरा जडान

काठमाडाैँ,नागढुंगा-कलंकी सडकखण्ड अन्तर्गत जडान गरिएको सिसी क्यामरा प्रहरीलाई हस्तान्तरण गरिएको छ। चन्द्रागिरि नगरपालिकाको आर्थिक सहयोगमा जडान भएका उच्च प्रविधिका सिसी क्यामराको आज उद्घाटन गरी...
- Advertisement -

यो पनि पढौँ

- Advertisement -