spot_img

“सबै क्षेत्रकाे विकास गरेर मुड्केचुला गाउँपालिकालाइ एक नमुना गाउँपालिका बनाउँछाैँ” अध्यक्ष,दत्तबहादुर शाही

spot_img

संविधान जारी भएपछि मुलुक संघीयतामा गयो । स्थानीय निकायले जनप्रतिनिधि पाएको पनि साढे ३ भैसकेकाे छ । निर्वाचित जनप्रतिनिधिहरुबाट जनताले थुप्रै आशा र भरोसा गरेका थिए । सरकारले सिंहदरबारको अधिकार गाउँगाउँसम्म पुगेको नारा पनि लगाएको छ तर के सरकारले भने झै सिंहदरबारको अधिकार गाउँगाउँमा पुगेको छ त ? के गरिरहेको छ त विटक जिल्लाका स्थानीय सरकारहरु ? यस्तै प्रश्नको जवाफ खोज्न पत्रकार रुपक कुलालले डोल्पाको मुड्केचुला गाउँपालिकाका अध्यक्ष दत्तबहादुर शाहीसँग गरेको कुराकानी संक्षिप्तमा ।

  • तपाइ एक युवा जनप्रतिनिधि त्यसमाथि पनि  विकट हिमाली जिल्लाकै विकट गाउँपालिकाको नेतृत्व गरिराख्नु भएको छ । तपाई स्थानीय तहको जनप्रतिनिधि भैसकेपछि चुनावी बाचा अनुसार काम गर्नु भएकाे छ त ? चुनावमा घाेषणा गरेका एजेण्डा कति पुरा भए कति बाँकी छन् ? 

हजुर धन्यवाद तपाईले शुरुमै गम्भिर विषय उठान गर्नुभो । सर्व प्रथम त म कलिलै उमेरमा चुनावमा हाेमिनु पर्ने भयाे । चुनावमा हाेमिदैँ गर्दा विशेषगरी हामीले मुड्केचुलाकाे भाैगाेलिक अवस्था र आवश्यकताहरूलाइ मध्यनजर गरेर हामीले चुनावी एजेण्डा बनायाैँ। यी चुनावी बाचा पुरा गर्ने क्रममा म सदैव लागि राखेकाे छु । याे कस्ताे छ भन्दा कुनै एजेण्डा छाेटाे समयमा पुरा गर्ने खालका थिए भने कुनै लामाे समय लाग्ने पनि थिए । साढे ३ वर्षकाे अवधिमा पुरा गर्नु पर्ने साना र मध्यम खालका एजेण्डा  पुरा भएका छन् भने बाँकी ५ वर्षमा सम्पन्न गर्ने एजेण्डाकाे काम निरन्तर जारी छ । चुनावी बाँचा पुरा गर्न म दिनरात आफैँ लागि परेकाे छु ।

  • साना र मध्यम खालका चुनावी एजेण्डा पुरा गरे भन्नु भाे, तपाइकाे गाउँपालिकामा बेराेजगारीकाे अवस्था के छ ? गाउँपालिकाले युवाहरूलाइ स्वराेजगार बनाउँन के कस्ता कदमहरू चालेकाे छ ?

युवाहरूलाइ स्वराेजगार बनाउँने कुरामा गाउँपालिका र म स्वयम पनि लागिरहेकाे छु । म आफैँ पनि युवा भएकाेले युवाहरूकाे समस्याका विषयमा विशेष ध्यान केन्द्रीत गरेकाे छु । गाउँपालिका भित्र युवाहरूका धेरै समस्या छन् । हामिले युवाहरूका समस्याहरूलाइ मध्यनजर गर्दै शिक्षा,स्वास्थ्य,कृषी र राेजगारी लगायतका विषयमा सकेकाे काम गरेकाे छु ।

  • हामि विषय गत प्रश्न गर्छु तपाइलाइ,शिक्षा क्षेत्रमा उलेख्य काम गरेकाे छु भन्नुभयाे ? तपाइकाे गाउँपालिकाकाे शैक्षिक क्षेत्रमा के के काम गर्नुभएकाे छ  त ?

हजुर,हामिले पहिलाे कुरा त शिक्षा क्षेत्रमा उलेख्य ध्यान दिएका छाैँ । शिक्षा प्राप्तिपछि मात्रै राेजगारी मिल्ने भएकाले पनि हामीले शिक्षामा जाेड दिएका छाैँ । शैक्षिक क्षेत्रकाे गुणस्तर विकासमा लागि हामिले सबैकाे आर्थिक अवस्था न्युन भएका विद्यार्थीहरूलाइ अनुदानकाे व्यवस्था गरेका छाैँ । जस्ताे विपन्न र जेहेन्दार विद्यार्थीका लागि कक्षा १ देखी १० सम्म वार्षीक १० हजार अनुदान दिने गरेका छाैँ । यस्तै प्रमाणपत्र तह पढ्नेलाइ ३ लाखसम्म,डिप्लाे त्यसभन्दा माथिकालाइ ६ लाखसम्म,लाेकसेवा तयारी गर्ने विद्यार्थीका लागि प्रतिव्यक्ति ५० हजार रूपैँया अनुदानकाे व्यवस्था गरेका छाैँ । त्यतिमात्र हाेइन डाक्टर पढ्नेकाे हकमा छात्रवृत्ति नाम निकाले गाउँपालिकाले २० लाखसम्मकाे सहयाेग गर्ने व्यवस्था गरेका छाैँ । गाउँपालिका भित्रका १४ विद्यालयहरूकाे भाैतिक संरचना पुर्णरूपमा निर्माण गरिसकेका छाैँ । निमावि ३ र मावि ३ वटा विद्यालयमा कम्युटर शिक्षाकाे समेत व्यवस्था गरेकाछाैँ।

  • गाउँपालिकामा सञ्चारकाे अवस्था कस्ताे छ ? भाैगाेलिक विकटताका कारण सञ्चार सुविधाबाट बञ्चित भएकाे जनगुनासाे सुनिन्छ,तपाइले केहि पहल गर्नु पर्दैन ?

तपाइले गर्नुभएकाे प्रश्न ठिक हाे । भाैगाेलिक विकटताका कारण सञ्चारकाे सुविधा पाउँन कठिन छ । तपाइकाे हाल १ उटा मात्र टावर छ त्यसले काम राम्राेसँग नगरेकाे अवस्था छ । यही समस्यामलाइ मध्यनजर गर्दै गाउँपालिकाकाे पहलमा २ वटा टावर निर्माण हुँदै छन् । गाउँपालिकाकाे कालिकाकाे पातियल्ना र अाेक्टलेकमा नेपाल टेलिकमकाे टावर चाँडै निर्माण हुँदैछ । यसले केहि हदसम्म सञ्चारकाे समस्या समाधामन हुने मेराे विश्वास छ ।

  • विकासको मुल आधारनै सडकलाई मानिन्छ तपाइकाे गाउँपालिकासम्म सडक सञ्जालले छाेएकाे छ कि छैन तपाइकाे कार्यकालभित्र सबै वडामा सडक पुग्छ त ?  

तपाइले राम्राे पश्न उठाउँनु भाे डाेल्पाजिल्ला आफैँमा भाैगाेलिक हिसावले विकट त्यसमाथि पनि सडकका हासावले सबैभन्दा ठडिएकाे गाउँपालिका मुड्केचुला हाे । डाेल्पा सदरमुकाम जाेड्ने सडकले मुड्केचुलालाइ छाेएकाे छ तर गाउँपालिका भित्र सबैतिर सडक पुग्न सकेकाे छैन । त्रिवेणीदेखी सडक जाेड्ने प्रयास भएकाे थियाे तर गाउँपालिका र जनताले कुटाे कुदालाेले सडक खन्न सम्भव भएन । हाम्राे पहिलाे प्राथामिकतामा रहेपनि हाम्राे पहलमा प्रदेश सरकारले हाल ३७ कराेडकाे टेण्डर खाेलेर छानविनकाे प्रकृयमा छ । गाउँपालिकाले त्रिवेणीबाट ट्राक खाेलेर मेसिनहरू लगेर १,२ र ३ नम्वर वडामा सडक पुर्याइसकेका छाैँ ।  गाउँपालिकाले के गर्दै छ त भन्दा जुम्लादेखी गाउँपालिकासम्म सडक खाेल्ने काम गरिरहेकाे छ । वडा नम्वर ८ मा पुगिसकेकाे छ भने वडा नम्वर ९ र ७ मा जाेड्ने क्रममै छ । चाडै सडक सञ्चालले मुड्केचुला जाेडिन्छ हामि विश्वस्त छाैँ ।

  • गाउँपालिका भित्र खानेपानी र स्वास्थ्यकाे अवस्था कस्ताे छ ? 

गाउँपालिका भित्र खानेपानीकाे त्यति समस्या छैन । हामिले १ घर एक धाराे कार्यक्रम अघि सारेका छाैँ,यसले सबै वडातिर पुर्णता पाउँदै छ । गाउँपालिकाबासीले शुद्द खानेपानीबाट बञ्चीत छैनन् । स्वास्थ्यकाे कुरा गर्दा गाउँपालिका भित्रका ८ वटै वडामा आधारभुत स्वास्थ्य सेवा उपलब्ध छ । स्वास्थ्य चाैकीमा ल्यावकाे पनि व्यवस्था छ । भिडियाे एक्सरे र एक्सरे सम्मकाे उपचारकाे पहुँचमा जनता छन् ।

  • कृषि क्षेत्रका आत्मनिर्भर बन्नका लागि गाउँपालिकाले के गरिरहेको छ ? किसानहरुलाई आत्मनिर्भर बनाउन कस्ता पहलहरु भएका छन् त ?

कृषिका कुरा गर्दा मुड्केचुलाकाे माटाे तपाइकाे सुन्ताला र पहाडकाे स्याउँ फल्ने ठाउँ हाे । कृषियाेग्य जमिन भएकाे मुड्केचुला गाउँपालिका पकेट क्षेत्र छुट्याएर स्याउँ,सुन्ताला,कागति र अाेखर पकेट क्षेत्र घाेषणा गरेका छाैँ। तपाईले भने जस्तो किसानलाई आत्मनिर्भर बनाउने सवालमा हामीले १ गाउँपालिका १ उत्पादन नीति अघी सारेका छाैँ । मुड्केचुला गाउँपालिका भित्र ताेरी र सुर्यमुखीकाे खेती गरेर तेलमा आत्मनिर्भर बन्ने याेजनामा छाैँ । कृषक पशुपालक र लघुउद्दमिललाई १ देखि २ लाख अनुदानकाे व्यवस्था पनि गरेका छाैँ । बजारकाे व्यवस्थापनका विषयमा केही पहल भएका छन् बाँकी हामि गर्दैछाैँ ।

  • डाेल्पा भाैगाेलिक हिसावले विकट भएपनि प्राकृतिक सुन्दरताले भरिपूर्ण मानिन्छ ? तपाइकाे गाउँपालिका भित्र पर्यटकीय सम्भावना कस्ताे छ ? त्यहाँकाे पर्यटन विकासकाे लागि तपाइले के के पहल गर्नुभएकाे छ ? 

तपाइले निकै महत्वपूर्ण प्रश्न उठाउँनु भाे ,तपाइले भनेजस्तै मुड्केचुला गाउँपालिका पर्यटनकाे प्रचुर सम्भावना बाेकेकाे गाउँपालिका हाे । गाउँपालिका भित्र लुकेर रहेकाे  सुप्पाकुना गुफा छ । २ सय ४१ मिटर लामाे गुफा यसलाइ गाउँपालिकाले पर्यटनकाे आधारमानेर बाटाे निर्माणकाे काम समेत सम्पन्न गरेका छाैँ । अर्काे कर्णाली हिमाल पनि छ यहाँसम्म सडक जाेड्ने हाम्राे याेजना छ । विभिन्न तीर्थस्थलहरूकाे बाटाेघाटाे निर्माण देखि भाैतिक संरचना निर्माणमा समेत लागेका छाैँ । पर्यटनबाट निक भविष्यमा मुड्केचुलाले ठुलाे लाभ लिने कुरामा दुइमत छैन । विकासकाे आधार नै पर्यटन बन्छ ।

  • अहिले स्थानीय तहहरुमा भष्ट्राचारको नाममा निकै चर्चामा आएका छन् । तपाईको गाउँपालिकामा चाहिँ सुशासनको अवस्था के छ ?

गाउँपालिका भित्रका कुनै याेजनामा भष्ट्राचार भएकाे छैन । भष्ट्राचार हुन नदिन र राेक्न म आफैँ लागि परेकाे छु । गाउँपालिका भित्रका संघ र प्रदेशका याेजनामा भष्ट्राचार भयाे भनेर अख्तियारसम्म निवेदन पुगेकाे कुरा सुनेकाे छु तर गाउँपालिकाका कुनै याेजनामा भष्ट्राचार भएकाे छैन । हामि हुन नदिने कुरा समेत आम नागरिकलाइ विश्वस्त दिलाउँन चाहन्छु । सुशासनको विषयमा हामी निकै गम्भीर छौं । कसैले प्रश्न गर्ने ठाउँ नै नराख्ने गरी हामी काम गर्न लागिरहेका छौं ।

spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

भर्खरै

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

यो पनि पढौँ

- Advertisement -spot_img