नेपालकै सबैभन्दा अग्लो स्थानमा बन्न लागेको हिमाली सडकले जाेड्दैछ डोल्पा र मुस्ताङ जिल्ला

डाेल्पा,उपल्लो डोल्पाको छार्का ताङसाेङ गाउँपालिका र मुस्ताङ सडक सञ्चाल जाेडिने भएकाे छ । याे सडक निर्माण भएपछि कर्णाली र गण्डकी प्रदेश जोड्ने सडक पनि हुनेछ । मुस्ताङसम्म सडक सञ्जाल जाेड्नकाे लागि छार्का ताङसाेङ गाउँपालिकाले सडक खन्ने कामलाइ तिव्रता दिइरहेकाे छ ।

गाउँपालिका अध्यक्ष सेनाङ गुरूङका अनुसार गाउँपालिकाकाे वडा नम्वर १ छार्का देखि १० किलाेमिटर सडक गाउँपालिकाले निर्माण गरिसकेकाे छ । उनले थपे “१० किमी गाउँपालिकाले निर्माण गरेकाे र बाँकी १८ किलाेमिटर बाँकि सडक निर्माणकाे काम चलिरहेकाे छ । १० किमी गाउँपालिकाले आफै खर्च जुटाएर सडक निर्माण गरेकाे र बाँकि १८ किमी सडक निर्माणकाे लागि प्रदेश र संघ सरकारकाे सहयाेग आवश्यक रहेकाे अध्यक्ष सेनाङकाे भनाइ छ ।

त्यसाेत अध्यक्ष गुरूङका अनुसार मुस्ताङबाट समेत डाेल्पातर्फ सडक खन्ने काम भइरहेकाे छ । मुस्ताङका सांसद देखि जनप्रतिनिधिहरूले समेत सडक सञ्जाल जाेड्न सहयाेग गरेकाे भन्दै धन्यवाद दिए,भने बाँकी रहेकाे काममा समेत सहयाेगकाे अपेक्षा रहेकाे अध्यक्ष गुरूङकाे भनाइ छ ।

पहिले डाेल्पादेखि मुस्ताङ पुग्न ३ दिन लाग्थ्याे तर १० किमी सडक निर्माण सम्पन्न भएपछि भने २ दिनमै पुगिन्छ ।

उता सङ्घीय सरकारको भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालयले मुस्ताङको साङ्ता हुँदै उपल्लो डोल्पाको छार्कालाई जोड्न सडकको काम सुरूवात गरेको हो । सो सडक निर्माणका लागि बागलुङस्थित सडक डिभिजन कार्यालयमार्फत कार्यान्वयन हुने गरी आर्थिक वर्ष २०७६ र ७७ मा ११ करोड रुपैयाँ विनियोजन भएको मुस्ताङका सांसद प्रेमप्रसाद तुलाचनले जानकारी दिनुभयो ।

वारागुङ मुक्ति क्षेत्र गाउँपालिका–५ मा पर्ने साङ्ता गाउँसम्म बेनी–जोमसोम–कोरला सडकअन्तर्गत पर्ने एक्लेभट्टीदेखि ४६ किलोमिटर सडकको ट्र्याक खुलिसकेको छ । यो कच्ची सडकमा सवारी सञ्चालनसमेत भइरहेको छ । साङ्तादेखि डोल्पाको याखर्कसम्म जोड्न ४० किलोमिटर सडक निर्माण गर्नुपर्ने अनुमान छ । साङ्ता गाउँ मुस्ताङको सबैभन्दा दुर्गम बस्ती हो । उपल्लो डोल्पाको छार्कादेखि मुस्ताङतर्फ पनि सडक निर्माण भइरहेको छ ।

समुद्री सतहदेखि पाँच हजार मिटरभन्दा अग्लो स्थान छुनेगरी बन्न लागेको सो सडक नेपालकै सबैभन्दा अग्लो स्थानमा बन्न लागेको बताइएको छ । मुस्ताङ र डोल्पा सडक सञ्जालमा जोडिएमा उपल्लो डोल्पाका बासिन्दाको जनजीवनमा धेरै सहज हुने बारागुङ मुक्ति क्षेत्र गाउँपालिकाका अध्यक्ष फेन्चोक छेप्तेन गुरुङले बताउनुभयो ।

‘अझै यातायातको सुविधा नभएको उपल्लो डोल्पाका बासिन्दालाई राजधानी काठमाडौँ आवतजावत गर्न यो सडक छोटो हुन्छ’, उहाँले भन्नुभयो, ‘कृषि उपज, जडीबुटी निकासी, निर्माण सामग्री र खाद्यान्न ढुवानी सस्तो पर्छ ।’

वारागुङ मुक्तिक्षेत्र तथा मुस्ताङ जिल्लाको लाइफलाइन मानिने यो सडकको निर्माणले स्थानीयवासीको जनजीवनमा आमूल परिवर्तनको अपेक्षा गरिएको छ । मुस्ताङ हुँदै उपल्लो डोल्पा भ्रमणमा जाने पर्यटकको सङ्ख्यासमेत बढ्ने उहाँले बताउनुभयो । सडक कार्यालय बागलुङका सवइञ्जिनीयर सगुनकुमार कार्कीका अनुसार विभिन्न पाँच खण्डमा बनाइने सडकका लागि छुट्टाछुट्टै रकम विनियोजन भएको छ । एउटा खण्डका लागि पाँच करोड रुपैयाँ, दुईरदुई करोडका दुई खण्ड र एक÷एक करोड रुपैयाँका दुई खण्ड गरी पाँच खण्डमा सडक निर्माण हुन लागेको हो ।

यही आर्थिक वर्षभित्रमा कर्णाली प्रदेशको डोल्पा जोडिने सङ्घीय सांसद प्रेमप्रसाद तुलाचनले जानकारी दिनुभयो । सांसद तुलाचनले भौतिक पूर्वाधार मन्त्रालयबाट निर्वाचन क्षेत्रका लागि आएको १० करोड रुपैयाँ रकममध्ये चार करोड रुपैयाँ रकमसमेत यही सडकका लागि छुट्याएको जानकारी दिनुभयो ।

राससकाे सहयाेगमा तयार पारिएकाे रिपाेर्ट

- Advertisement -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

भर्खरै

निर्वाचनको तयारीमा जुट्न सुरक्षा निकायलाई गृहसचिवको निर्देशन

 । गृहसचिव महेश्वर न्यौपानेले निर्वाचनको तयारीमा जुट्न प्रदेशका सुरक्षा निकायहरुलाई निर्देशन दिएका छन् ।कर्णाली प्रदेशको राजधानी वीरेन्द्रनगर पुगेका गृहसचिव न्यौपाने अन्तर जिल्ला सुरक्षा समन्वय...

निर्वाचनको तयारीमा जुट्न सुरक्षा निकायलाई गृहसचिवको निर्देशन

 गृहसचिव महेश्वर न्यौपानेले निर्वाचनको तयारीमा जुट्न प्रदेशका सुरक्षा निकायहरुलाई निर्देशन दिएका छन् ।कर्णाली प्रदेशको राजधानी वीरेन्द्रनगर पुगेका गृहसचिव न्यौपाने अन्तर जिल्ला सुरक्षा समन्वय समितिको...

कांग्रेस अझै अन्योलमा

काठमाडौँ — कांग्रेसमा प्रतिनिधिसभा विघटनको ‘असंवैधानिक’ कदमलाई हेर्ने दृष्टिकोणमा मतान्तर नदेखिए पनि नेताहरूको मनस्थिति भने विभाजित बनेको छ । जिल्ला, प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचन क्षेत्रपछि शनिबार...

प्रधानमन्त्रीको ’शंकास्पद’ पत्रले ल्याएको तरंग

प्रतिनिधि सभा विघटनको सिफारिस गरेर राष्ट्रपतिलाई मन्त्रिपरिषदले पत्र पठाइसकेपछि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले पठाएको ’शंकास्पद’ पत्रले अदालतभित्र र बाहिर तरंग पैदा गरेको छ। सर्वोच्च...
- Advertisement -

यो पनि पढौँ

- Advertisement -